חוקי הפורום

 • חזון ומטרה

  הפורום הוקם ע"י איש יקר בשם גולן, וחזונו היה פורום חרדי, מקצועי ברמה גבוהה - מיועד נטו לאנשי מקצוע ולנושאים עם זיקה פרקטית מובהקת, להוציא דיונים או שיחות שנועדו לחויית חברה, שיחות נפש, או החלפת השקפות עולם, והכי גרוע - פוליטיקה.

  א. כללי חברות

  1. שם משתמש יכול להיות שם כינוי ושם עט ואפילו מליצי, אבל בגבול הטעם הטוב. לא לבחור שמות עם תוכן רע, כמו "משועמם", או שמות עם תוכן פוגעני, או תוכן דל ונקודתי כמו "לומד פוטושופ".
   בבחירת השם אין צורך להיות מקורי במיוחד, ואם אתם לא מוצאים שם, ולא רוצים להשתמש בשמכם האמיתי, מצאו שם יהודי יפה בתנ"ך, בדקו שהוא לא תפוס, ואמצו אותו לעצמכם.

  2. תמונת פרופיל ורקע פרופיל אם אתם לא בטוחים שזה "לעניין" פשוט אל תעשו זאת. כל תמונה שיש מה לדון בה סימן שהיא לא מתאימה או לא מכבדת. כמו"כ אין לשים תמונות של אנשים.

  3. חתימה באה בד"כ לתת אופי לכותב, עסקית או רעיונית.

   • מותר לכתוב טקסט פרסומי בחתימה אבל כזה שהוא גלוי ולא מוסווה.
   • ניתן לכתוב משנה אידאולוגית או רעיון חכם שמרגישים זהות עימו בתנאי שאין להם שום חיבור/התנגשות לחוג או מגזר מסויימים, או לחילופין לנושא שנוי במחלוקת בציבור החרדי.
   • אין לשים תמונות בחתימה ללא אישור מהמנהלים.

  ב. נושאים והודעות

  1. פתיחת נושא תיעשה בקטגוריה המתאימה ביותר, כש"גומלין" הוא הברירת מחדל לכל נושא שאין לו שיוך מתאים.
   הנושא/ההודעה חייב לעמוד בכללים הבאים:

  2. הנושא/ההודעה בא לשאול או לתת מענה לנושא פרקטי, מכובד ובר דיון במקום צבורי חרדי, שכולל גם בני תורה ממש.

  3. פניה ישירה למשתמש מסויים: במקרה של בקשת עזרה, הבקשה צריכה להיות מופנית לכלל המשתמשים ולא כדרך ליצור קשר/לפנות למשתמש/ים מסויימים המוכרים מהפורום או מבמה אחרת כל שהיא. הודעה שמיועדת לעיני מישהו מסויים ואין לכלל הציבור תועלת ישירה מהשיח עוברת על כלל זה. רצוי מאוד גם לא לתייג שאין הכרח.

  4. במקרה של הודעה, יש לה זיקה ישירה לנושא הפותח.

  5. אין להעלות כלל נושאים תורניים, בשביל זה יש פורומים אחרים.

  6. אין לדבר בגנות/חסרונות שום חברה או אדם, אלא בהתקיים הכללים הבאים:
   א. מדובר נטו בעובדות יבשות מגובות באסמכתאות,
   ב. להודעה יש תועלת ישירה (למעט "לא לאט הציבור יבין ואז" וכו'), ונכונה (לא כלום יותר מהפרופורציה של העובדות עצמם), ומוצדקת (על פי דין זכות השומע להאמין), לכל מי שיקרא את ההודעה גם בלי ההקשר מסביב (הודעות קודמות וכו').

  7. ההודעה לא באה על חשבון אף יהודי.

  8. הקפצה: במידה והפעילות האחרונה באשכול היא ישנה (בת יותר מחודש), אין להגיב באותו אשכול ללא סיבה של ממש (למשל עדכון שהאמור לא נכון בוודאות, או עדכון ע"י פותח האשכול שהבעיה נפתרה) אחרת יש לפתוח אשכול חדש (בו אפשר לציין שזה קשור לנושא הישן).

  9. ההודעה או הנושא לא באים למטרת פרסום, ללא אישור ספציפי לכותב ולהודעה ממנהלי הפורום (יוצאת מכלל זה קטגוריית המרחב הפרטי).

  10. גם כשאר אין במטרת הכתיבה שום פרסום יש לשים לב:
   א. קישור: קישור שמניב כסף אסור לחלוטין - למעט בחתימה ובמרחב הפרטי - גם לא עם גילוי נאות,
   ב. קשר בלתי נראה לעין: אם יש זיקת טובת הנאה בין הנכתב לכותב, או שיש קשר בלתי נראה לעין בין עסקיו וענייניו לבין הנושא עליו הוא כותב הן חיובית והן שלילית, חובה לציין זאת ב"גילוי נאות".
   האמור כולל קישורים שפניה אליהם מניבה תועלת או ידע לכותב, חוץ מקיצורי כתובות (עם סטטיסטיקת ביקורים וכדומה), שמותר לשים ללא כל דיווח.

  11. "קיבלתי במייל", זה פתיחה שאופיינית להמון שטויות במקרה הטוב. הן לא נכתבו ע"י מי ששלח אליכם אלא רק "הועברו" הלאה על ידו. אין להודעות האלה משקל באופן כללי בשום תחום, והם לא מכבדים את הפורום. אין לצטט ולהביא משום הודעה שלא נכתבה ע"י מי ששלח אותה אליכם בעצמו.

  12. קבצים שבהגדרתם אינם חוקיים, כגון תוכנות פריצות תוכנה/עקיפה של רשיונות או מאגרי נתונים לא חוקיים, יכולים להסב לנו נזק. ולכן אנחנו מבקשים לא להעביר אותם מעל במת הפורום.

  13. פרסום מקביל: אין לפתוח נושא בתחומים על נושא שנפתח על ידי אותו כותב (או מי מטעמו) בפורום/אתר אחר במקביל, ולהיפך - אין לפתוח בפורומים אחרים נושא שנפתח פה, אלא אם כן מדובר בנושא של בקשת עזרה וכדומה ועברו שלושה ימים לפחות מהפרסום המקורי בהם לא התקבלה העזרה המבוקשת בנושא. נושאים קריטיים בזמן ובחשיבות כמו השבת אבידה וקטגוריית המרחב הפרטי לא בכלל הזה.

  הפניות (קישורים) לאתרים ופורומים אחרים באינטרנט

  1. כל קישור שלא ניתן בתום לב - יש סיבה נסתרת להצבתו בפורום - אסור.
  2. אין לשים קישורים לאתרים שחסומים בסינונים נטפרי או אתרוג+.

  מידע אישי ופרטיות

  1. אין לשתף בפורום טלפון או פרטים אישיים של אדם אחר, למעט אחד שמפרסם את פרטיו אלו בעצמו, או אם מדובר בבעל עסק שודאי אין לו שום מורת רוח מהפרסום.
בא תתחבר לדף היומי!